A mediáció folyamata lépésről lépésre:
- A folyamat első lépése, hogy valamelyik vitás fél felkéri a mediátort. Azok a mediátorok, akik jogosultak a mediációs eljárás lefolytatására, megtalálhatók Szlovákia Igazságügyi Minisztériuma által vezetett jegyzékben : https://obcan.justice.sk/infosud-registre/-/isu-registre/reg-detail/mediator/mediator_1573
- A mediátor felveszi a kapcsolatot a felekkel. Megismerkedik a konfliktussal, és megvizsgálja, alkalmas-e az eset mediációra.
- Időpontot egyeztet a személyes találkozóra.
- Az első személyes találkozásra – attól függően, milyen mély a konfliktus, mennyire tudják a felek egymás jelenlétét tolerálni – együtt vagy külön-külön kerül sor. Itt a mediátor tájékoztatja a feleket a mediáció folyamatáról, és a saját szerepéről. A felek is röviden bemutatkoznak, közösen meghatározzák a megoldandó problémát és megbeszélik az alapszabályokat. Ezután aláírásra kerül az ú.n. megbízási szerződés, ami a fent említetteken kívül tartalmazza a mediátori jutalom díját és a fizetés módját.
- A következőkben a felek lehetőséget kapnak a probléma ismertetésére. Ez az ún. „megszakítás nélküli idő“ , amikor mindenki elmondhatja, hogy látja a helyzetet, megfogalmazhatja a saját álláspontját. A szakasz célja, hogy a mediátor feltérképezze a viszályt, megismerje a sarkalatos fordulatokat, a résztvevők beszélgetési stílusát, alapvető szügségleteiket és érdekeiket. Fontos – mindenki egyenlő esélyt kap saját nézőpontjának, meggyőződésének elmondására.
- Ezután következhet a „párbeszéd szakasza“ . Célja, hogy a résztvevők megismerjék és megpróbálják megérteni a másik fél álláspontjait. Megállapításra kerülnek a vitatott pontok és kérdések, valamint a fontossági sorrendjük . Majd minden egyes, a konfliktus megoldására felvetődött javaslatot összegyűjtenek, értékelik, választanak közülük, mérlegelik és újra átgondolják őket. A legvégén sor kerül a javaslatok konkretizálására. Fontos – a közvetítés menete mindig alkalmazkodik a felek igényeihez, ritmusához, üteméhez.
- A következő és döntő szakasz a minden fél számára elfogadható, lehető legjobb megoldás megtalálása, kidolgozása és finomítása. A megállapodásnak olyannak kell lennie, ami minden fél érdekeit tükrözi, mindenkinek megfelel és mindenki számára betartható.
- Ha a felek megegyeztek, az egyezség írásban rögzítésre kerül, majd a mediátor felolvassa azt. A felek megerősítésképpen aláírásukkal véglegesítik. Fontos – a döntéseket kizárólag a vitás felek hozzák saját érdekeik, igényeik szerint. Csak olyan megegyezés kerül elfogadásra, ami mindenkinek megfelel.
A mediáció egy nyertes-nyertes folyamat. Nincsenek vesztesek, csak nyertesek vannak!